Watykan: Zaostrzenie norm w sprawie nadużyć seksualnych


Nakaz zawiadamiania cywilnego wymiaru sprawiedliwości o przypadkach księży pedofilów oraz bezpośrednią interwencję papieża, polegającą na nieodwołalnym wykluczeniu winnych ze stanu duchownego, przewidują ogłoszone w poniedziałek nowe normy Watykanu.

Źródła dyplomatyczne potwierdziły, iż zastępca attache wojskowego ambasady Rosji w Pradze został wydalony z Republiki Czeskiej, a innemu rosyjskiemu dyplomacie zalecono, by nie powracał już z urlopu. Kontrwywiad uzyskał informacje, że obaj mieli pracować dla rosyjskich tajnych służb - podał w poniedziałek na swej stronie internetowej dziennik "Mlada Fronta Dnes". Szef koncernu naftowego BP i jego rodzina są chronieni przez policję, po groźbach jakie zaczęli otrzymywać po gigantycznym wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej, za który odpowiedzialna jest brytyjska firma - poinformowała we wtorek londyńska prasa. - Doszliśmy do wniosku, że w tym momencie naszej współpracy, w dalszym ciągu jestem dowódcą tej drużyny i wierzę, że będę skutecznym dowódcą - powiedział trener PGE/GKS-u Bełchatów Rafał Ulatowski po spotkaniu z prezesem klubu - Andrzejem Zalejskim.Na Białorusi istnieje tylko jeden Związek Polaków na Białorusi, kierowany przez Stanisława Siemaszkę - oświadczył w środę rządowy pełnomocnik ds. religii i narodowości Leanid Hulaka, którego cytuje oficjalna agencja BiełTA. Władze w Mińsku od czasu rozłamu w 2005 roku nie uznają ZPB kierowanego przez Andżelikę Borys. Pierwszy w sezonie 2009 roku nazwany północnoatlantycki sztorm tropikalny uformował się w sobotę - podał Państwowy Ośrodek ds. Huraganów (NHC) na Florydzie, stanowiący agendę służby meteorologicznej USA. Dwukrotny mistrz olimpijski w skokach narciarskich i lider klasyfikacji Pucharu Świata Szwajcar Simon Ammann jest pełen optymizmu przed sobotnim konkursem na obiekcie K-95 w Whistler, ale nie traktuje tej rywalizacji w kategoriach pojedynku z Austriakami.

Policja odgrodziła część Times Square - placu w centrum Manhattanu (Nowy Jork) - z powodu sprawdzania podejrzanego pakunku - podały źródła policyjne.

Ostatnia kolejka Serie A rozpoczęła się już w sobotę. Na ten dzień zaplanowano dwa ciekawe spotkania, jednak mierzyły się w nich drużyny, które walczyły jedynie o miejsce w środkowej strefie tabeli, bądź zapewniły sobie już pewne lokaty. W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę piłkarskiej Ekstraklasy KGHM Zagłębie gości na własnym stadionie w Lubinie Cracovię. Zapraszamy na relację na żywo z tego meczu w INTERIA.PL!

35,88 procent Węgrów zagłosowało do godziny 13 w niedzielę w pierwszej turze wyborów parlamentarnych. W ciągu siedmiu godzin oddało głos ponad 2,8 mln uprawnionych. Były mistrz świata Formuły 1 Lewis Hamilton po trzech wyścigach Grand Prix zajmuje dopiero szóste miejsce w klasyfikacji kierowców, a mimo tego twierdzi, że tak dobrze, jak w tym sezonie jeszcze nie jeździł. Chwali też nowy bolid MP 4-25. Niby bez stylu, ale z wrodzoną efektywnością Real Madryt minął w tabeli drużynę, którą od 12 miesięcy stawiają mu za wzór. W nadchodzącym wielkim tygodniu "wzór" z Barcelony ma zdecydowanie więcej do stracenia.Kapitan niemieckiej reprezentacji Michael Ballack z powodu kontuzji nie zagra w finałach mistrzostw świata w RPA, ale nie chce tracić kontaktu z drużyną. Doświadczony piłkarz dołączył do kadry przygotowującej się na Sycylii. Rosyjskie media zastanawiają się, jak wyglądać będzie spotkanie rosyjskiego premiera z Donaldem Tuskiem podczas uroczystości w Katyniu. "Moskowskij Komsomolec" analizuje czy Putin wyrzeknie się Józefa Stalina? "Gazeta Wyborcza" dowiaduje się natomiast, że rosyjski premier kazał FSB odnaleźć tzw. białoruską listę katyńską - spis Polaków zamordowanych przez NKWD - i mógłby przekazać ją Donaldowi Tuskowi 7 kwietnia. Przesłanie od Kim Dzong Ila i ciepłe słowa o potrzebie poprawy relacji między Koreami – to niespodziewany efekt wizyty północnokoreańskiej delegacji w Seulu. Delegaci z komunistycznej Korei spotkali się nieoczekiwane z prezydentem Korei Południowej, Li Miung Bakiem.

Hamas wezwał do bojkotu wyborów municypalnych


slamski ruch Hamas rządzący de facto w Strefie Gazy wezwał w niedzielę do zbojkotowania wyborów municypalnych zwołanych na lipiec tego roku przez władze Autonomii Palestyńskiej.

Poważny kryzys słynnego klubu


Poważny kryzys przeżywa jeden z najsłynniejszych w historii argentyńskich klubów piłkarskich Boca Juniors Buenos Aires.

"Katyń powinien stać się symbolem pojednania"


Przewodniczący Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Siergiej Mironow oświadczył, że Katyń może i powinien stać się symbolem rosyjsko-polskiego pojednania historycznego. "Katyń - to nasz wspólny ból i nasza wspólna tragedia" - podkreślił.

Bośnia: przestępczość zorganizowana - liczne aresztowania


Co najmniej 49 podejrzanych o przemyt narkotyków, broni i sprzętu wojskowego zatrzymała policja podczas szeroko zakrojonej operacji przeprowadzonej w wielu miastach Bośni i Hercegowiny w ramach walki z przestępczością zorganizowaną.

Barroso upomina się o kandydatów na komisarzy


Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso wezwał kraje członkowskie do zgłaszania mu brakujących kandydatów na nowych komisarzy. Ale zanim Barroso zacznie rozdzielać teki, musi zapaść zgoda, kto zostanie przyszłym szefem unijnej dyplomacji, który zasiądzie w KE w randze przewodniczącego.

Tauron Azoty Tarnów - Falubaz Zielona Góra 50:28


Na inaugurację nowego sezonu Ekstraligi w Tarnowie doszło do sensacji. Beniaminek, Tauron Azoty na niezwykle trudnym, mokrym torze, w meczu zakończonym po 13 wyścigach rozgromił aktualnych mistrzów Polski, Falubaz Zielona Góra 50:28.

Ponad 1,1 tys. ofiar kataklizmu w Chinach


Do 1144 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w prowincji Qinghai na Wyżynie Tybetańskiej w północno-zachodnich Chinach - poinformowała agencja Xinhua. Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ setki osób uznano za zaginione. Wcześniejszy bilans mówił o 791 zabitych.

Z miłości do kota uśmiercił Margaret Thatcher


Kanadyjski minister transportu John Baird wywołał incydent dyplomatyczny, gdy zaczął wysyłać swoim znajomym SMS-y o treści "Thatcher umarła" (Thatcher has died). Nie chodziło jednak o panią polityk, ale o jego ukochanego kocura, nazwanego na jej cześć.

Błąd na trzy nata związał się z Zagłębiem


W piątek trzyletni kontrakt z Zagłębiem Lubin podpisał wychowanek "Miedziowych" Adrian Błąd. Dotychczasowa umowa pomocnika wygasała wraz z końcem czerwca.

Ktoś wykoleił norweski pociąg?


Awaria systemu hamulcowego była przyczyną tragicznej katastrofy pociągu towarowego w środę w Oslo. Norweskie Biuro Śledcze nie jest pewne, czy przyczyną zdarzenia była awaria, czy celowe działanie.

Wielki sukces policji to mistyfikacja?


Kilkanaście dni temu peruwiańska policja ogłosiła sukces: zatrzymaliśmy cztery osoby, które mordowały ludzi, a ich tłuszcz i tkanki sprzedawali firmom produkującym kosmetyki. Teraz okazuje się, że cała historia była najprawdopodobniej wymyślona.

Małysz czeka na rewanż. "Jestem nieobliczalny"


W sobotę na Wielkiej Krokwi w Zakopanem odbędzie się drugi konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. W pierwszym zwyciężył Austriak Gregor Schlierenzauer. Adam Małysz zajął piąte miejsce.

Nowy prezydent wyrzuca "ręce" poprzednika


Niedawno wybrany prezydent Ukrainy kontynuuję wymianę szeregowych polityków. Po Julii Tymoszenko i jej rządzie przyszedł czas na kolejnych ludzi. Wiktor Janukowycz postanowił zwolnić kilkunastu gubernatorów, a na ich miejsce powołać "swoich" ludzi.

Energetyczny szczyt "oponentów Moskwy" w Batumi


- Oponenci Moskwy omówią w Gruzji projekty energetyczne - informuje dziennik "Wiedomosti", zapowiadając szczyt energetyczny, zbierający się w czwartek w Batumi nad Morzem Czarnym.

Polacy z Białorusi apelują do premiera


Polacy na Białorusi napisali list do premiera Donalda Tuska. Wszystko związane jest w konfliktem, jaki narósł wobec Domu Polskiego w Iwieńcu.